Παναιτωλικός – ΠΑΟΚ 2-0 [σχόλια, ανάλυση, video]

fzk2w32s Ένας ενθουσιώδης έκοψε την φόρα του που είχε πάρει από την θριαμβευτική νίκη στη πρεμιέρα απέναντι στην Ξάνθη και την ισοπαλία με την ομάδα της Σάλκε για το πρώτο μεταξύ τους αγώνα που θα κρίνει ποιος θα δώσει το παρών στην κλήρωση των ομίλων του νέου Champions League. Τατσόγλου Φίλιππος Ο Παναιτωλικός δεν φοβήθηκε και παρατάχθηκε επιθετικά με Ιωάννου, Μπόγιοβιτς, Καμαρά, Μπελόν και Θεοδωρίδη στο αρχικό σχήμα. Συγκεκριμένα για τους γηπεδούχους ξεκίνησαν οι Μπρακάλι, Μπακάκης, Μελισσάς, Κούσας, Γκάλο, Ζούνιορ, Θεοδωρίδης, Ιωάννου, Μπελόν, Καμαρά και Μπόγιοβιτς ενώ για τον ΠΑΟΚ ο Χακόμπο, Κίτσιου, Λόπεθ, Βιτόρ, Σκόνδρας, Κάτσε, Τζιόλης (αντί του Λαζάρ που ένιωσε ενοχλήσεις), Ολίσε, Πέρεθ, Στοχ, Νετσίντ.

Το 1ο ημίχρονο:

Ο Παναιτωλικός ξεκίνησε πιο δυνατά και μόλις στο 2ο λεπτό είχε το πρώτο σουτ από τον Θεοδωρίδη. Το πρώτο σουτ του ΠΑΟΚ ήρθε στο 8΄με το Ολίσε από το ύψος της μεγάλης περιοχής αλλά μπλόκαρε ο Μπρακάλι. Ο ΠΑΟΚ άρχισε να ανεβαίνει μετά το 10ο λεπτό και να κερδίζει τη μάχη της μεσαίας γραμμής χωρίς όμως να μπορεί να μοιράσει σωστά το παιχνίδι. Στο 24ο και 25ο λεπτό ο Μπόγιοβιτς αρχίζει να δείχνει τις διαθέσεις του αφού απείλησε με 2 κεφαλιές τον Χακόμπο και τελικά τον νίκησε στο 28ο με σουτ μετά από καταπληκτική κάθετη μπαλιά του Ιωάννου για το 1-0. Ολίσε, Λούκας Πέρεθ και Στοχ είναι εκτός κλίματος σήμερα δημιουργώντας προβλήματα για την ομάδα του Στέφενς που θα μπορούσε να είχε φτάσει στο 1-1 αν στο 43ο λεπτό ο Ολίσε γύρναγε σωστά την μπάλα μέσα στην περιοχή.
Αλλά αντί για το 1-1 ο ΠΑΟΚ δέχθηκε και 2ο γκολ στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Μελισσά με κεφαλιά μετά από σέντρα του Θεοδωρίδη με τον ΠΑΟΚ να έχει πλέον ένα βουνό να διαβεί στο 2ο ημίχρονο αν θέλει να διεκδικήσει κάτι. Δικαιότατο το αποτέλεσμα αν δεις τις τελικές των γηπεδούχων που ήταν 10 έναντι μιας μόλις της ομάδας του Στέφενς.

Το 2ο ημίχρονο:

Στο ημίχρονο ο Στέφενς πέρασε τον Κλάους αντί του Νέτσιντ και τον Σαλπιγγίδη αντί του κάκιστου Ολίσε. To πρώτο αξιόλογο σουτ ήταν για τον Παναιτωλικό με ένα μακρινό σουτ του Μπελόν στο 50ο λεπτό. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να πιέσει για 2-3 λεπτά αλλά ο Λούκας σε 2 φάσεις δεν κυνήγησε τις 2 μπαλιές που του έβγαλαν σε κενό χώρο.
Στο 56ο ο Αθανασιάδης απειλεί με το σουτ από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή του Παναιτωλικού αλλά ο Μπρακάλι θα διώξει σε κόρνερ. Ο ΠΑΟΚ συνέχιζε να έχει ένα άναρχο παιχνίδι. Στο 68ο λεπτό ο Γεωργιάδης θα μπει στην θέση του Τζιόλη με τον Στέφενς να κλείνει τις αλλαγές αρκετά γρήγορα. Αντίθετα ο Χάβος άλλαξε τον εξαιρετικό Θεοδωρίδη με τον 23χρονο Αργεντίνο Γοδόι στο 72’. Στο 77ο λεπτό παραλίγο να είχαμε και το 3-0 αφού ο Καμαρά έκανε το σουτ μέσα στην περιοχή αμαρκάριστος αλλά ο Χακόμπο θα διώξει σε κόρνερ το σουτ του 36χρονου. Στο 86’ ο Καμαρά πέρασε από τα δεξιά, πάσαρε στον Ιωάννου που κέρδισε το καθαρό πέναλτι από τον Κίτσιου αλλά το 3-0 για την ομάδα του Αγρινίου δεν ήρθε από τον Καμαρά που την έστειλε στο δεξί δοκάρι. Ο ΠΑΟΚ είχε και ένα δοκάρι με τον Κλαους για να μειώσει μετά από εκτέλεση κόρνερ στο 89’ αλλά στην συνέχεια ο Παπουτσογιαννόπουλος έχασε το σουτ μέσα στην μικρή περιοχή του ΠΑΟΚ.

Επίλογος:

Και όμως αυτή η ήττα ίσως να είναι πολύ θετική για τον δικέφαλο. Ο ΠΑΟΚ είχε νικήσει με 3-0 στην πρεμιέρα την Ξάνθη και έφυγε με το 1-1 από την Γερμανία ενθουσιάζοντας τον κόσμο του. Αποτέλεσμα αυτού ήταν να πιστέψουν ακόμα και οι ίδιοι οι παίκτες ότι θα νικήσουν μόνο με τις φανέλες και σκέφτονταν μόνο το ματς που ακολουθεί με την Σάλκε. Μια ήττα που μπορεί να τους προσγειώσει ξανά στην γη και να αναγκάσει τους παίκτες να σκύψουν το κεφάλι και να δουλέψουν για να πετύχουν το στόχο της πρόκρισης στους ομίλους. Η Σάλκε περνάει πολύ δύσκολες στιγμές. Έχασε με 4-0 την προηγούμενη εβδομάδα, ήρθε 1-1 με τον ΠΑΟΚ και σήμερα έχασε εκ νέου με 2-1 και έρχεται στην Τούμπα ως ουραγός του πρωταθλήματος και δείχνει τεράστια προβλήματα αμυντικά αλλά δεν είναι ομαδίτσα. Το γεγονός ότι η Τούμπα είναι άδεια είναι το καλύτερο δώρο στη Σάλκε. Η Σάλκε έχει καλούς παίκτες και θέλει να ξεσπάσει και κάποια στιγμή θα το κάνει, ας ελπίσουμε όχι απέναντι στην ελληνική ομάδα. Ο ΠΑΟΚ οφείλει να προσέξει το ματς και να τα δώσει όλα. Δεν έχει προκριθεί ακόμα και θα κάνει μεγάλο λάθος αν μπει με αυτή τη φιλοσοφία στο ματς. Η Σάλκε βλέπει αυτό το ματς ως γιατρικό για να ηρεμήσει τις πληγές από την Budensliga.