3-1 ο Ολυμπιακός, απίστευτα πράγματα στο «Καραϊσκάκης»

f05jtjwd Στους 16 του βρίσκεται ο μετά από ένα απίστευτο παιχνίδι όπου δεν θα ήταν υπερβολή να πούμε ότι ο έκανε ό,τι μπορούσε για να αυτοκτονήσει. Με 2 χαμένα πέναλτι, 3 αποβολές παικτών της Άντερλεχτ (μεταξύ αυτών και ο τερματοφύλακας Προτό) ο χρειάστηκε να φτάσει στις καθυστερήσεις για να εξασφαλίσει την πρόκριση. Την ίδια στιγμή, η Μπενφίκα νικούσε με 2-1 την αδιάφορη Παρί Σεν Ζερμέν και περίμενε στραβοπάτημα του Ολυμπιακού για να πανηγυρίσει αυτή την πρόκριση. Ευτυχώς, το στραβοπάτημα αυτό τελικά δεν ήρθε.

Το παιχνίδι

Η πρώτη έκπληξη ήρθε από τον Μίτσελ, ο οποίος άφησε εκτός αρχικής ενδεκάδας τον Τσόρι και επέλεξε να ρίξει στη μάχη τον Ολαϊτάν. Ο Ολυμπιακός έβγαλε από το πρώτο λεπτό πάθος και θέληση στο παιχνίδι του, όμως η πίεση των παικτών της Άντερλεχτ που έπαιξαν στα ίσια τον Ολυμπιακό, δεν τον άφησε να κάνει ευκαιρίες. Παρόλα αυτά ο Σαβιόλα, στο 31 άνοιξε το σκορ μετά από ωραία πάσα του Φουστέρ. Την ίδια στιγμή στην Πορτογαλία η Παρί άνοιγε κι αυτή το σκορ στέλνοντας τα πρώτα μηνύματα ελπίδας για ένα εύκολο βράδυ για τον Ολυμπιακό. Όμως τελικά δεν ήταν έτσι. Από ένα λάθος της άμυνας του Ολυμπιακού, ο Μίτροβιτς πάσαρε στον Κλιέσταν και αυτός έκανε το 1-1, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, την ίδια πάλι στιγμή που η Μπενφίκα ισοφάριζε στην Πορτογαλία. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας και να πιέζει σε εκείνο το σημείο του παιχνιδιού ο Σαβιόλα έχασε το πρώτο πέναλτι. Μοναδικό κέρδος για την ελληνική ομάδα ήταν το γεγονός ότι σ’ εκείνο το σημείο οι Βέλγοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κουγιατέ που έδιωξε τη μπάλα με το χέρι. Στο 58′ όμως, ο ίδιος παίκτης θα πετύχει ένα πανέμορφο γκολ, δείγμα της μεγάλης κλάσης του, την ίδια πάλι στιγμή που η Μπενφίκα έμπαινε μπροστά στο σκορ στην Πορτογαλία και περίμενε ένα γκολ από την Άντερλεχτ για να βρεθεί αυτή στην κλήρωση της Δευτέρας. Όμως ο Ολυμπιακός δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα. Ο Μίτσελ, λίγο μετά το 2-1, θα αποσύρει τον Σαβιόλα βάζοντας στη θέση του τον Ντομίνγκεζ, και ο Ολυμπιακός θα κερδίσει το δεύτερο πέναλτι στο 71. Ο Βάις, που κέρδισε και το πέναλτι, θα πάρει την πρωτοβουλία να το εκτελέσει παρότι ο Ντομίνγκεζ ήταν μέσα στο παιχνίδι. Δεύτερο χαμένο πέναλτι για τον Ολυμπιακό, δεύτερη αποβολή για την Άντερλεχτ και η αγωνία φτάνει στο κατακόρυφο με τον περίφημο «άγραφο νόμο» του ποδοσφαίρου να απειλεί τους Πειραιώτες. Θα πρέπει να φτάσουμε στο 93, ο Ντομίνγκες θα βγει στην κόντρα, θα δώσει στον Βάις, ο Σλοβάκος θα ανατραπεί από τον Πρότο. Τρίτο πέναλτι και τρίτη κόκκινη κάρτα στην Άντερλεχτ. Ο Ντομίνγκες θα βρεθεί απέναντι από τον Μίτροβιτς που αναγκαστικά φόρεσε τα γάντια του τερματοφύλακα, θα τον νικήσει και θα κάνει το 3-1 στέλνοντας τον Ολυμπιακό στους 16 του Champions League.

Η τελική βαθμολογία στον τρίτο όμιλο:

1. Παρί Σεν-Ζερμέν 13 (16-5) 2. Ολυμπιακός 10 (10-8) 3. Μπενφίκα 10 (8-8) 4. Άντερλεχτ 1 (4-17)

Σύνταξη/επιμέλεια: Κεφαλονίτικα Νέα