Α.Ε.Κ.-Φωκάτα 4-1… Της έφτανε ένα ημίχρονο να κάμψει την αντίσταση των φιλοξενούμενων και να επικρατήσει τελικά 4-1

Σε ένα πολύ μέτριο παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο και αρκετά καλό στο δεύτερο, μιας και η κυπελλούχος «σοβαρεύτηκε», τελικά η Α.Ε.Κ. επικράτησε σήμερα το απόγευμα στα Φαρακλάτα, των Φωκάτων με σκορ 4-1.

Οι γηπεδούχοι με πολλά νέα πρόσωπα στο αρχικό τους σχήμα, δεν μπόρεσαν να βρουν ρυθμό, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι με μια φιλότιμη προσπάθεια, να κρατήσουν χωρίς γκολ τους γηπεδούχους για 53’ ολόκληρα λεπτά. Μια ομάδα σαφώς ποιοτικότερη τους και με πολύ περισσότερες επιλογές.

Η Α.Ε.Κ. πατούσε καλύτερα, είχε μια μικρή υπεροχή, αλλά φλύαρη, ενώ βρήκε και απέναντι της μια πολύ καλά οργανωμένη άμυνα που την προβλημάτισε αρκετά μέχρι να έρθει το 57’. Χρονικό σημείο στο οποίο οι «κιτρινόμαυροι» θα ανοίξουν το σκορ και στη συνέχεια με τις αλλαγές και την παρουσία πρωτοκλασάτων παικτών της, θα είναι καλύτερη και θα ολοκληρώσει τον αγώνα με μια άνετη επικράτηση με σκορ 4-1.

Σε αυτό ίσως να έπαιξε ρόλο και ο τραυματισμός του βασικού τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων Μ. Δίλλαλου, που αντικαταστάθηκε στο 47’. Πάντως αξίζει να αναφερθεί η φιλότιμη προσπάθεια της ομάδας από την Λακήθρα, αφού και μόνο ότι προβλημάτισε την κυπελλούχο και από σήμερα πρωτοπόρο, αυτό αξίζει ιδιαίτερης μνείας.
Πλέον η ομάδα του Γ. Τόγια έπιασε κορυφή, συγκάτοικος του Παλληξουριακού, με ένα παιχνίδι όμως περισσότερο και περιμένει το αυριανό ντέρμπι των Κεραμειών, μεταξύ Εικοσιμίας-Παγκεφαλληνιακού για να ξέρει αν θα παραμείνει σε αυτήν, μάλιστα μετά από πάρα πολλές αγωνιστικές.
Η νίκη των γηπεδούχων σίγουρα ήταν δίκαιη αφού μια αντεπίθεση στο β’ μέρος τους ήταν αρκετή να πάρουν ένα ακόμη τρίποντο στην πορεία τους για την πρωτιά!