Κυπελλούχος και… εξάσφαιρος ο Παλληξουριακός [video highlights - εικόνες]

Μέσα σε πανηγυρικό κλίμα, ο κατέκτησε το , για πέμπτη φορά στην ιστορία του, επικρατώντας εύκολα του Πυλαριακού με 6-0.

Ο Πυλαριακος θα μπορούσαμε να πούμε ότι κέρδισε τη μάχη της εξέδρας αφού δεν ήταν λίγοι οι Πυλαρινοί που ήρθαν για να παρακολουθήσουν την φετινή έκπληξη του κυπέλλου.

Ο Παλληξουριακός όμως μπήκε… φουριόζος στο παιχνίδι και προηγήθηκε μόλις στο στην πρώτη επίθεση που έκανε, πριν συμπληρωθεί το 1ο λεπτό,  με γκολ του Μπράτι.

Η ομάδα της Πυλάρου προσπάθησε να αντιδράσει όμως η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν εμφανής.

Οι Ληξουριώτες, με καλή κυκλοφορία της μπάλας και τους Μπράτι και Μαρκάτο σε μεγάλη μέρα έπαιζαν τον Πυλαριακό στο μισό γήπεδο, προσπαθώντας να κάνουν το 2-0, κάνοντας την μία ευκαιρία μετά την άλλη.

Τελικά το 2ο γκολ ήρθε πάλι από τον Μπράτι, στο 29′ με δυνατό σουτ.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου.

Τρία γκολ σε 10 λεπτά

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παλληξουριακός κατάφερε να καθαρίσει το παιχνίδι μέσα σε 10 λεπτά αφού με δύο γκολ του Μαρκάτου (53′ και 60′) και ένα του Τζιαρζάνη (63′) έδωσε πανηγυρικό τόνο στην νίκη ενώ το σκορ έκλεισε στο 80ο λεπτό ο Αντωνάτος.

MVP του παιχνιδιού αναδείχτηκε ο Μαρκάτος ενώ την απονομή σε νικητές και ηττημένους έκαναν, ο δήμαρχος Κεφαλονιάς, Αλέξανδρος Παρίσης, ο αντιπεριφερειάρχης Παναγής Δρακουλόγκωνας, ο πρόεδρος της ΕΠΣΚΙ, Θέμης Βαλσαμής, o πρόεδρος της ΚΕΔΗΚΕ, Άγγελος Κωνσταντάκης κ.α.

Νικητές και ηττημένοι έδωσαν τα χέρια στο τέλος, αφού και για την ομάδα της Πυλάρου, και μόνο η εμφάνιση σε έναν τέτοιο τελικό ήταν από μόνη της μια πολύ μεγάλη επιτυχία.