Πάλη: Ο Αλέξανδρος Παπαδάτος χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό – «Ασημένιος» ο Ν. Ιωσηφίδης

Οι Αλέξανδρος Παπαδάτος και Νικόλαος Ιωσηφίδης διακρίθηκαν στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κωφών, ανέβηκαν στο βάθρο και μας χάρισαν μεγάλες στιγμές χαράς. Ο

Οι και Νικόλαος Ιωσηφίδης διακρίθηκαν στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κωφών, ανέβηκαν στο βάθρο και μας χάρισαν μεγάλες στιγμές χαράς. Ο Παπαδάτος ήταν ασταμάτητος και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Ο Ελληνας πρωταθλητής νίκησε διαδοχικά τους Εβγενίλ Ζελτουκί (Ρωσία) με 3-0, Σερίλ Ντράγκαν (Ουκρανία) με 4-1, τον Μεχμέτ Ουσάλ (Τουρκία) με 2-1 και τον Γιαχέρ Χιλβέι (Λευκορωσία) με 2-1 και ανέβηκε στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου. Από την άλλη ο Νίκος Ιωσηφίδης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο. Στο πρώτο παιχνίδι έκαμψε την αντίσταση του Αλεκσέι Καλέσνι με 5-2. Στο δεύτερο παιχνίδι ο Ελληνας πρωταθλητής ηττήθηκε από τον Ρώσο Μουκαμέντ Ταϊρόβ με 10-6. Στη συνέχεια σε ένα συναρπαστικό ματς ο Ιωσηφίδης νίκησε με 13-12 τον Ουκρανό Βλαντιμίρ Ιλίνκοβ, ενώ στο τελευταίο παιχνίδι ξεπέρασε το εμπόδιο του Τούρκου Κεμάλ Ιλντίζ με πτώση.

Πηγή: Youtube/OneTv