Σημαντική νίκη για τα Φωκάτα 2-0 τον Πυλαριακό

Σε ένα αρκετά καλό παιχνίδι, σήμερα το απόγευμα στο Δ.Α.Κ. Αργοστολίου και στα πλαίσια του εξ’ αναβολής αγώνα της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α’ κατηγορίας, τα Φωκάτα θα πετύχουν τη 2η νίκη τους στη διοργάνωση και θα ανέβουν βαθμολογικά πιάνοντας την 4η θέση, ισόβαθμα του σημερινού τους αντιπάλου.

Αυτή ήταν η πρώτη φετινή ήττα της ομάδας του Κ. Βιτωράτου.

Το παιχνίδι είχε ρυθμό, με τα Φωκάτα στο πρώτο ημίχρονο να έχουν μια ελαφρά υπεροχή και να πετυχαίνουν σε αυτό το διάστημα το 1-0.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι θα μπουν πολύ δυνατά και με τρεις αλλαγές του Κ. Βιτωράτου, που θα δώσουν περισσότερη φρεσκάδα, θα κυνηγήσουν την ισοφάριση, δημιουργώντας κάποιες καλές καταστάσεις στην αντίπαλη εστία, ώσπου οι γηπεδούχοι θα πετύχουν το δεύτερο τέρμα τους, γεγονός που έφερε απογοήτευση στους αντιπάλους τους και κάπου εκεί «κλειδώνουν» και τη νίκη τους.

Στα τελευταία 10’  θα πέσει ο ρυθμός, με αποτέλεσμα να μην παρακολουθούμε το ίδιο θέαμα, ως τη λήξη του παιχνιδιού.

Φάσεις και γκολ

Στο 10’ ο Γασπαρής θα σουτάρει από την περιοχή και λίγο δεξιά για να μπλοκάρει με διπλή επέμβαση ο Φλαμιάτος, προ του Τούρλα που ακολουθούσε την φάση επικίνδυνα.

Καλή στιγμή για τους γηπεδούχους και πάλι στο 12’ με τον Γασπαρή να βγάζει την σέντρα από δεξιά και τον Δήμου από καλή θέση, με απ’ ευθείας σουτ να στέλνει την μπάλα, έξω από το αριστερό «Γ» της εστίας του Φλαμιάτου.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους «κυανέρυθρους» της Πυλάρου στο 17’, με τη σέντρα από δεξιά του Θ. Νικολοβιένη στην περιοχή για τον Κ. Νικολοβιένη, το σουτ του οποίου μπλοκάρει ο Πετεινάτος.