Με μεγάλη επιτυχία το τοπικό Σχολικό Πρωτάθλημα Σκάκι 2019-2020

Με μεγάλη επιτυχία το τοπικό Σχολικό Πρωτάθλημα Σκάκι 2019-2020

Φέτος είχαμε σχετικά καλή συμμετοχή,  50 παιδιά, κυρίως από το Αργοστόλι, αλλά είδαμε με χαρά παιδιά και από άλλα σχολεία, όπως από το Ληξούρι, αρκετά παραπάνω από πέρυσι, τις Κεραμειές, την Αγία Θέκλη. 

Ολοκληρώθηκε την Κυριακή στο 4ο Δημοτικό Σχολείο Αργοστολίου το για την χρονιά 2019 – 20 που διοργάνωσε ο Σ.Σ. Κεφαλληνίας σε συνεργασία με την Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Κεφαλληνίας.

  Φέτος είχαμε σχετικά καλή συμμετοχή,  50 παιδιά, κυρίως από το Αργοστόλι, αλλά είδαμε με χαρά παιδιά και από άλλα σχολεία, όπως από το Ληξούρι, αρκετά παραπάνω από πέρυσι, τις Κεραμειές, την Αγία Θέκλη. 

  Κάποιες από τις κατηγορίες ενώθηκαν με κάποιες άλλες, λόγω μικρής συμμετοχής, χαρακτηριστικό παράδειγμα η ενιαία κατηγορία Β’ και Γ’ Γυμνασίου και Λύκεια.

 Φέτος ΔΕΝ θα πραγματοποιηθεί «Περιφερειακό Σχολικό Πρωτάθλημα» στην Πάτρα, οπότε όσοι προκρίθηκαν πάνε κατευθείαν στην Θεσσαλονίκη, (Περίπτερο 6, του Διεθνές Εκθεσιακού Κέντρου Θεσσαλονίκης ΔΕΘ), στις 27-28 & 29 Μαρτίου 2020.

Φέτος είχαμε σαν επικεφαλή διαιτητή την κα Ραζή Αλεξανδράτου Ρεγγίνα την οποία θερμά ευχαριστούμε για την βοήθεια της.

 Τις απονομές έκανε η διευθύντρια του 4ου Δημ. Σχολ. Αργοστολίου  κα Υβόννη  Αλυσανδράτου μαζί με τον κο Αποστολάτο Γεράσιμο, και την κα Ραζή.

Βραβεύτηκαν οι κάτωθι:

 

Κατηγορία Νηπιαγωγεία :  1ος  Λουκάτος Πέτρος

                              2ος Σινόκου Γιοέλ

 

Κατηγορία Α’ Δημοτικού :  Αγόρια:

                            1ος  Χαραλαμπέλης Αλέξανδρος 1ο Δημ. Ληξ.                                 

                            2ος Παπαδήμας Γιώργος 1ο Δημ. Αργοστ 

                                    Κορίτσια:

                                1η  Μουρελάτου Ελένη  1ο Δημ. Ληξ.

                                2η Κρεμμύδα Ειρήνη  3ο Δημ. Αργοστ 

 

Κατηγορία Β’ Δημοτικού  Αγόρια:

                       1ος  Βεσυρόπουλος Μάριος  3ο Δημ. Αργοστ.

                                    2ος  Παναγιωτόπουλος Γεράσιμος  3ο Δημ. Αργοστ.

                                    3ος  Ρηγάτος Γεράσιμος 1ο Δημ. Ληξ.

                                  Κορίτσια:

                                          1η Παπαδάτου Στεφανία  3ο Δημ. Αργοστ.

 

Κατηγορία Γ’ Δημοτικού Αγόρια: 

                                          1ος  Λυκούδης Νικόλαος

                             2ος  Μαγουλάς Παναγής  Δημ. Κεραμ.

                             3ος  Τσιμάρας Λουκάς  4ο Δημ. Αργοστ 

                                  Κορίτσια:

                             1η  Μουρελάτου Ευαγγελία  5ο Δημ. Αργοστ 

                             2η  Τζωρτζάτου  Μελίνα  6ο Δημ. Αργοστ.

                             3η Καπογιαννάτου Μαργαρίτα  6ο Δημ. Αργοστ.

          

Κατηγορία Δ’ Δημοτικού : Αγόρια: 

                                        1ος  Τζουγανάτος Δημήτριος 4ο Δημ. Αργοστ

                            2ος  Πανέρης Χρήστος  3ο Δημ. Αργοστ.

                            3ος Αντωνάτος Γιώργος  2ο Δημ. Ληξ.

                                   Κορίτσια:

                                  1η   Ρουχωτά Μαρία Ρουμπίνα  1ο Δημ. Ληξ.

                                  2η  Στρακάτου Διονυσία 1ο Δημ. Αργοστ.

 

Κατηγορία Ε’ Δημοτικού Αγόρια: 

                                          1ος  Παπαδημητράτος Γιώργος  6ο Δημ. Αργοστ.

                             2ος  Πετεινάτος Θεόδωρος  Δημ. Αγίας Θέκλης

                             3ος  Ανδρεάτος Άγγελος  4ο Δημ. Αργοστ.

 

Κατηγορία ΣΤ’ Δημοτικού Αγόρια: 

                                           1ος  Μουρελάτος Διονύσης  1ο Δημ.Ληξ.

                              2ος Μουρελάτος Καλλικράτης  6ο Δημ. Αργοστ.                                                      

                              3ος  Γαλάτης Άγγελος  6ο Δημ. Αργοστ.

 

Κατηγορία Α’ Γυμνασίου :   Αγόρια: 

                                           1ος Αναλυτής Παναγής  2ο Γυμν. Αργοστ.

                       2ος Μαυρογιάννης Παναγής  2ο Γυμν. Αργοστ.

                                    3ος Κρεμμύδας Σταύρος   3ο Γυμν. Αργοστ.

                                     Κορίτσια:

                                    1η  Μαγουλά Τζένη  Γυμ. Κεραμειών

                                    2η  Χάλδα Λυδία  4ο Δημ. Αργοστ.

                                    

 

Κατηγορία Β’ Γυμνασίου Αγόρια:

                                   1ος  Τζουγανάτος Ιάσωνας   2ο Γυμ. Αργοστ.

                                    Κορίτσια:

                                   1η Λουκάτου Δέσποινα  3ο Γυμ. Αργοστ.

                                   2η  Καπογιαννάτου Ευανθία  1ο Γυμ. Αργοστ

 

Κατηγορία Γ’ Γυμνασίου : Αγόρια:

                                1ος   Αναλυτής Ιωάννης   2ο Γυμ. Αργοστ.   

                      2ος  Ανδρεάτος Γιώργος  2ο Γυμ. Αργοστ.

                                   3ος  Χάλδας Γεράσιμος   2ο Γυμ. Αργοστ.   

 

Κατηγορία Λύκεια :         Αγόρια:

                                1ος   Γιαλούμης Άρης  1ο ΕΠΑΛ Αργοστ.  

                                  2ος  Μάντζια Άγγελος   Γεν. Ληξουρ.  

 

Περισσότερα και φωτογραφίες  θα βρείτε στο site μας https://sskef.blogspot.com/2020/02/2019-20.html

 

  Σας θυμίζουμε ότι σύμφωνα με την «Ελληνική Σκακιστική Ομοσπονδία» (Ε.Σ.Ο.), οι θέσεις πρόκρισης για την απευθείας συμμετοχή στο «Πανελλήνιο Σκακιστικό Πρωτάθλημα» από τον Νομό μας καθορίζονται ως εξής : Οι δύο (2) πρώτοι μαθητές και η πρώτη (1) μαθήτρια κάθε τάξης. (Αρ. πρωτ. : 11347/17-1-2020). 

Σε περίπτωση που κάποιος/α από τους προκριθέντες ΔΕΝ επιθυμεί να συμμετάσχει στο «Πανελλήνιο Πρωτάθλημα», η θέση αναπληρώνεται από τον πρώτο/η επιλαχών/ουσα , σύμφωνα με την σειρά κατάταξης. Απαραίτητη προϋπόθεση για τα αγόρια είναι ότι ο επιλαχών θα πρέπει να έχει πετύχει το 50% της μέγιστης βαθμολογίας (2,5 βαθμοί στις 5 παρτίδες), ενώ για τα κορίτσια είναι 30% (1,5 βαθμός στις 5 παρτίδες).

  Ο Σκακιστικός Σύλλογος αισθάνεται την ανάγκη να ευχαριστήσει όλους όσους βοήθησαν στην διοργάνωση του πρωταθλήματος,  ιδιαίτερα τον πρώην πρόεδρο κο Αποστολάτο Γεράσιμο, την Διεύθυνση του 4ου Δημ. Σχολ. Αργοστολίου για την παραχώρηση των αιθουσών του σχολείου, καθώς επίσης όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες αλλά και τους γονείς τους.

Επίσης, ευχαριστούμε  το περίπτερο « KIOSK», Σπύρου Λουκάκη, και την εταιρεία «ΑΦΟΙ ΣΤΑΥΡΟΥ ΚΡΕΜΜΥΔΑ Ε.Ε.», για την ευγενική χορηγία τους σε χυμούς, νερά, αναψυκτικά, και τον Παναγιωτόπουλο Παναγιώτη (καλλιτεχνική δημιουργία – αφίσες – διπλώματα).

 Για κάθε πληροφορία σας , το τηλ. του συλλόγου μας : 6944267405. Τα μαθήματα σε παιδιά γίνονται κάθε Σάββατο και Κυριακή 5 με 7 το απόγευμα στο 4ο Δημοτικό Αργοστολίου.

 

Για τον Σκακιστικό Σύλλογο Κεφαλληνίας

 

Το Δ.Σ.